Romania de o repriza

Pentru echipele romanesti meciul tine maxim 45 de minute. Situatiile sunt nenumarate: Rapid contra Anderlecht in preliminariile Ligii Campionilor cand au condus cu 2-0 la pauza si au fost infranti cu 3-2, Romania contra Frantei a condus cu 2-0 la un moment dat in prima repriza, dar scorul final a fost 2-2 si exemplele pot continua.

Aseara, Gigi Becali anunta trimfator inainte de inceperea meciului ca ii va da o lectie de fotbal lui Victor Piturca, iar Steaua ii va arata selectionerului cum se gestioneaza scorul de 2-0. Ca a glumit sau nu, ros-albastrii chiar au oferit o lectie de fotbal si au aratat tuturor ceva. Au aratat cum poti sa ai un joc la discretie, sa conduci cu 2-0 si 3-2 si sa pierzi cu 5-3. Un scor venit parca din Hockey.

Se apropia ora jocului, iar televiziunile sportive incepeau sa fiarba, stadionul era pregatit de meci mare, dar nimeni nu putea sa isi inchipuie ceea ce avea sa urmeze. Chipuri optimiste, chipuri tematoare, dar toti aveau acelasi scop: acela de a o incuraja pe Steaua si sa o ajute sa obtina o victorie pe teren propriu in Liga Campionilor dupa 12 ani, sau macar sa inscrie primul gol din aceasta editie.

Fix la ora 21:45 arbitrul polonez de centru Grzegorz Gilewsky a fluierat inceputul partidei. Nu au fost nevoie decat de 8 minute pentru ca tabela sa se modifice pentru prima data. Insa marcatoarea nu a fost multipla campioana a Frantei, ci Steaua. Marcator brazilianul Arthuro, jucator care inca nu a marcat in Liga I, dar care reuseste sa isi aduca echipa in avantaj. In euforia creata Steaua a inceput sa domine clar si dupa doar 3 minute scorul parea unul ireal: Steaua – Ol. Lyon 2-0, gol Goian. Cateva minute de metafore si cuvinte superlative din partea tuturor, dar la un moment dat un gand sumbru cred ca a trecut prin capul tuturor microbistilor din Romania si poate chiar din Franta. Cu totii si-au amintit de recentul meci intre nationala noastra si cea a cocosului galic, in care meciul a avut aceeasi desfasurare, incepand cu 2 goluri rapide ale tricolorilor, dar care s-a terminat la egalitate 2-2. Era dreptul nostru sa ne gandim, dar lucrul acesta nu trebuia sa le vina in minte si jucatorilor lui Lacatus. Ca s-au gandit sau nu la asta, nu mai conteaza cert e ca in minutul 23 scorul era din nou egal. Reusitele lui Keita si Benzema au facut ca tabela sa arate 2 de ambele parti. Un egal nu era rau, in conditiile in care echipele se afla in lupta directa pentru obtinerea un loc pentru fazele superioare si se stie ca Steaua joaca mai bine in deplasare. Dar lucrurile nu aveau sa se termine aici. In chiar ultimul minut al primei reprize, Ovidiu Petre marcheaza si el, tot cu capul ,la fel ca si celelalte doua goluri ros-albastre. 3-2 la pauza si stadionul parca fierbea.

Repriza a doua este una ce nu merita predata niciunui jucator de fotbal. Practic Steaua nu l-a pus deloc in dificultate pe portarul lyonez, Lloris. Pe rand Fred (`69), Benzema (`71) si din nou Fred (`92) au facut ca scorul final sa fie de 5-3 pentru Lyon.

Un meci care nu va ramane foarte bine intiparit in istoria acestei etape, si asta datorita faptului ca aseara s-au marcat numai putin de 36 de goluri, iar meciul stelei nu a avut parte de cele mai multe. Villareal – Aalborg s-a terminat 6-3. Daca meciul stelei poate fi asemanat cu unul de hockey, acesta cu siguranta duce pe toata lumea cu gandul la un set de tenis.

Este trist, este trist pentru toata suflarea stelista, dar mai ales pentru iubitorii de fotbal din Romania. Ma intrebam chiar la scorul de 2-0 daca am sa pot sa vad vreodata o echipa romaneasca revenind de la acest scor si castigand la pas un meci contra unei echipe bine cotate. Probabil ca niciodata. Mai dureros este faptul ca inca ne credem mari, chiar daca suntem atat de mici. Trebuie sa ne trezim odata si odata si sa uitam de visele de marire, sa revenim cu picioarele pe Pamant, sa facem cateva analize la sange si atunci sa putem sa ne fixam obiective.

Continuand in stilul asta pur romanesc mereu ne vom trezi, speriati si tristi, din vise, de echipe cum a fost Lyon aseara.

Diseara CFR incearca din nou marea cu sarea la Bordeaux. Sa speram ca le va mai iesi inca odata, la fel cum a fost cu Roma sau Chelsea si mai sper ca francezii nu vor fi la fel de buni ca diferenta dintre vinul de Bordeaux si cel din Romania.

Posted on October 22, 2008, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Leave a comment.